Radovan Martišovič

 

    V roku 2007 som sa zúčastnil prvého optimalizačného projektu v rámci firmy s externou firmou Lausanne Consulting https://www.lausanneconsulting.com/.

Mal som možnosť po prvýkrát vidieť, ako sa dajú veci meniť a aké náročné je naučiť ľudí niečo nové. Zároveň som zistil, aké je užasné, keď sa objavia prvé výsledky. Vďaka tímu z LC som získal množstvo znalostí, ktoré som do toho času vôbec nepoznal.  Táto moja prvá skúsenosť bola pre mňa naozaj jedinečná. Počas projektu som získal aj niekoľko veľmi "krásnych" prezýviek. Jedna, na ktorú asi nikdy nezabudnem, bola "tajný agent" :) Bolo to z toho dôvodu, že na niektorých ľudí som pôsobil ako záškodník, ktorý chce firmu potopiť, resp. ublížiť jej. Moja snaha však bola presne opačná a firmu posunula o stupeň vyššie.    

    Od daného projektu som sa zúčastnil na obdobných úlohách v rámci spoločnosti v Nemecku a v USA. Bolo veľmi zaujímavé sledovať odlišnosti vo vnímaní zmien pre pracovníkov na Slovensku, v Nemecku alebo v USA.

    V roku 2009 som sa prvýkrát zúčastnil školenia zameraného na "LEAN" nazvaného "Základný tréning štíhlej výroby". Dozvedel som sa množstvo informácií o histórii, nástrojoch, princípoch, metódach a rôznych dnešných alternatívach ku klasickému ponímaniu LEAN Manufacturing.

    Bol som vyškolený na úroveň, na ktorej som dokázal robiť samostatne projekty zamerané na prerobenie pracovísk na základe princípov štíhlej výroby. Robil som veľké množstvo školení, na ktorých sa zúčastnili pracovníci z výroby, logistiky, kvality, udržby až po ich nadriadených.

    Po úspešných projektoch, som dostal v rámci profesionálnej karièry svoj najprelomovejší projekt. Išlo o manažovanie výrobného úseku zo 120 pracovníkmi a s ročným obratom takmer 25 miliónov euro. Na tejto pozícii bola jedinečná možnosť intenzívne pracovať s jednou skupinou pracovníkov a prerábať časti výrobnej prevádzky podľa princípov "Štíhlej výroby". Na koci tohoto projektu sa mi podarilo zvýšiť produktivitu zo 73% na 85%, náklady na kvalitu znížiť z 3% na 1,4%, počet reklamácii z styroch za mesiac na jednu za tri mesiace, zvýšenie OEE zo 69% na 77% a podobne:)

Po dvanástich rokoch som  dostal ponuku na novú výzvu. Prejsť s pozície šéfa výrobného oddelenia na  pozíciu riaditeľa výroby v MIBA Steeltec. V žiadnej firme nenájdete  "pokoj", teda miesto kde nebude treba nič riešiť, kde bude všetko fungovať  samo. Steeltec je mladou spoločnosťou a tím, ktorý tu pracuje, je veľkým  predpokladom na vynikajúce výsledky, ktoré aj posledné roky dokazuje. Steeltec  je zaujímavou spoločnosťou z dôvodu kombinácie automotive zákazníkov, ako  aj non automotive. Tento predpoklad dáva veľmi dobrú perspektívu na osobný rast  každému zamestnancovi, ktorý má chuť učiť sa. Napríklad kombinovať plánovanie  výroby 100tisícových zákazok a tzv. kusoviek dáva človeku nový pohľad na  realitu. Implementáciu LEAN, jednoduchých štatistických metód ako ABC-XYZ  analýza je zrazu veľmi komplikovaná až nemožná, resp. málo efektívna J. Pri každodennej práci sa mi darilo implementovať  mnohé zlepšenia jednotlivých procesov, vyriešiť s kolegami operatívne  problémy a rovnako udržiavať dobrú atmosféru v tíme.

Po "krátkej" -  dvojročnej skúsenosti v Steeltecu prišla ponuka vycestovať do USA  a podieľať sa na kompletnej prestavbe závodu v spojených štátoch.  Musím priznať, že toto nebola vôbec jednoduchá úloha. Mimo komfortnej zóny ,  v novom prostredí a v novom tíme. Pracovať na novej štruktúre, nastavovať  zodpovednosti, meniť obsadenie tímu, redukovať náklady a byť stále  spôsobilý dodávať JUST IN TIME nebola jednoduchá úloha. Po roku v závode môžem  povedať, že po všetkých našich krokoch je firma zdravšia, konkurencie  schopnejšia a čo je dôležité pre majiteľov, robí zisk :) 

Život vo firme, ktorá pracuje pre viaceré odvetvia, je napínavá každý deň.  Každý deň sa začína očakávaním a s tým treba počítať. Nie všetko bude  fungovať na 100% a bez problémov. Preto sú vo firmách riadiaci pracovníci,  ktorí majú pomáhať tímom riešiť problémy a robiť opatrenia ako im  predchádzať. Robiť procesy pevné a stabilné je jedinou zárukou ako si  človek môže život uľahčiť. Počas mojich 16 rokov v praxi som sa naučil toto: každý  deň vás niečo naučí. Stačí len chcieť a zobrať si z nových skúseností  to najlepšie pre seba.

    Stránku som založil z presvedčenia, že zdielanie informácií dokáže posunúť ďalej mňa, ale aj Vás. Návštevníkov tejto stránky. 

Ak budete mať pocit, že Vám dokážem s nejakou problematikou v rámci okruhu LEAN manažmentu pomôcť, skúste ma kontaktovať a poradiť sa. 

Môj profil:

 

Kontaktujte nás