en-Cesta k úspechu v automobilovom priemysle

26/10/2019

Stránka Ajobs pre vás postupne začne uverejňovať "success stories" zaujímavých ľudí pracujúcich v oblasti automobilového priemyslu. Ako prvý nám svoj príbeh porozprával Radovan Martišovič.

Pred nedávnom som začal pracovať na projekte "Start Up" pre spoločnosť Miba Fibertec v Českej republike ako riaditeľ závodu. Ak by sa ma pred desiatimi rokmi niekto opýtal, kde budem v tomto čase, určite by som o tejto možnosti ani len neuvažoval.

Svoju pracovnú kariéru som začal v roku 2001 v automotive spoločnosti ZF. Nastúpil som ako robotník k vulkanizačnému lisu. Nemal som dva základné predpoklady robiť niečo iné. Ani školu a ani prax. Výhodou Automotive sektora je, že je veľmi živý a rýchly. Možnosti učiť sa nové veci sa vyskytujú každý deň. Vďaka veľkej túžbe napredovať a asi aj prostrediu som sa dostával vyššie nielen pozične, ale aj so skúsenosťami a vedomosťami. ZF bola spoločnosť, ktorá bola 100% dodávateľom pre automobilový priemysel. Vývoj technológií, nových procesov, skracovanie "LEAD Timu" bola každodenná rutina. V takomto procese majú výhodu ľudia, ktorí sa na tento fakt nesťažujú, ale skúšajú s tým pracovať a využívať tieto trendy vo svoj prospech a osobnostný rast.

Po dvanástich rokoch som dostal ponuku na novú výzvu. Prejsť s pozície šéfa výrobného oddelenia na pozíciu riaditeľa výroby v MIBA Steeltec. V žiadnej firme nenájdete "pokoj", teda miesto kde nebude treba nič riešiť, kde bude všetko fungovať samo. Steeltec je mladou spoločnosťou a tím, ktorý tu pracuje, je veľkým predpokladom na vynikajúce výsledky, ktoré aj posledné roky dokazuje. Steeltec je zaujímavou spoločnosťou z dôvodu kombinácie automotive zákazníkov, ako aj non automotive. Tento predpoklad dáva veľmi dobrú perspektívu na osobný rast každému zamestnancovi, ktorý má chuť učiť sa. Napríklad kombinovať plánovanie výroby 100tisícových zákazok a tzv. kusoviek dáva človeku nový pohľad na realitu. Implementáciu LEAN, jednoduchých štatistických metód ako ABC-XYZ analýza je zrazu veľmi komplikovaná až nemožná, resp. málo efektívna J. Pri každodennej práci sa mi darilo implementovať mnohé zlepšenia jednotlivých procesov, vyriešiť s kolegami operatívne problémy a rovnako udržiavať dobrú atmosféru v tíme.

Po "krátkej" - dvojročnej skúsenosti v Steeltecu prišla ponuka vycestovať do USA a podieľať sa na kompletnej prestavbe závodu v spojených štátoch. Musím priznať, že toto nebola vôbec jednoduchá úloha. Mimo komfortnej zóny , v novom prostredí a v novom tíme. Pracovať na novej štruktúre, nastavovať zodpovednosti, meniť obsadenie tímu, redukovať náklady a byť stále spôsobilý dodávať JUST IN TIME nebola jednoduchá úloha. Po roku v závode môžem povedať, že po všetkých našich krokoch je firma zdravšia, konkurencie schopnejšia a čo je dôležité pre majiteľov, robí zisk :)

Život vo firme, ktorá pracuje pre viaceré odvetvia, je napínavá každý deň. Každý deň sa začína očakávaním a s tým treba počítať. Nie všetko bude fungovať na 100% a bez problémov. Preto sú vo firmách riadiaci pracovníci, ktorí majú pomáhať tímom riešiť problémy a robiť opatrenia ako im predchádzať. Robiť procesy pevné a stabilné je jedinou zárukou ako si človek môže život uľahčiť. Počas mojich 16 rokov v praxi som sa naučil toto: každý deň vás niečo naučí. Stačí len chcieť a zobrať si z nových skúseností to najlepšie pre seba.

https://www.ajobs.sk/forum/success-story/view/73-radovan-martisovic-cesta-k-uspechu-v-automobilovom-priemysle.html