Inšpirácia pre súčasnosť aj budúcnosť

08.10.2020

Okruhy, v ktorých je nutné byť aktívny a venovať im pozornosť:

1. Investujte čas do Vašich ľudí! 

Naučte ich ovládať všetko to, čo sa do nich zmestí. Nerobte kompromisy a zabudnite na to, že máte v tíme sústružníka, frézara a zásobovača. Vytvorte si univerzálneho vojaka, ktorý Vám ušetrí nielen balík peňazí, ale aj množstvo starostí s fluktuáciou, flexibilitou a zaúčaním nových ľudí. Investícia do ľudí sa Vám jednoznačne vráti.

2. Flexibilita strojového parku. 

Rýchle pretypovanie stroja. Viete koľko Vám zaberie času, kým ukončíte jednu výrobnú zákazku a začnete novú? V rámci podobných analýz je veľmi pravdepodobné, že môžete ušetriť až 50% času. Samotná úspora môže prísť napríklad zo zmeny organizácie práce, kde nemáte žiadnu investíciu alebo rôznymi technickými zlepšeniami daného nástroja alebo zariadenia. Nemáte expertov na posúdenie uvedeného potenciálu? Nepotrebujete ich. Vaši experti sú predsa Vaši zamestnanci. Stačí sa len opýtať.

3. Normovanie práce. 

Mať jasný prehľad o tom, čo moje procesy vo výrobe dokážu. Znalosť výrobných časov Vám povie, čoho je schopný stroj a čo dokážu Vaši ľudia. Slabina býva v nerovnomernom rozložení týchto dvoch veličín. Zvyčajne ide dve možnosti: stroj vyrába rýchlejšie ako operátor alebo operátor je dostatočne rýchly na to, aby mal dostatok voľného času na cigaretku. Cieľom normovania nie je zodrať pracovníka a ani stroj. Cieľom je rovnomerné využitie zdrojov, ktoré máte k dispozícii.

4. Neverte číslam a reportom. 

Sledujte čo sa deje na Vašich pracoviskách a neverte číslam bez preverenia = muzika sa vždy hrá vo výrobe, na shopfloore. Ak sedím pre tabuľkami a plačem nad rozliatym mliekom, je najvyšší čas ísť do výroby a stráviť tam nejakú tú chvíľu.

5. Ergonómia a organizácia pracoviska. 

Pracovníci strácajú množstvo času hľadaním pomôcok, prípravkov. Skúsili ste niekedy pozorovať ako dlho môže trvať hľadanie paletového vozíka? Ak máme všetko "po ruke", dokážeme všetko rýchlejšie. Nás bude tešiť vyššia efektivita a pracovníkov bude tešiť, že majú všetko to, čo k práci potrebujú. Uvedené zlepšenie máva vždy efekt aj na kvalitu vašich výrobkov. Pýtate sa prečo? Pozornosť a myšlienky pracovníka ostávajú pri stroji a na pracovisku, nie na autostráde, kde hľadá paletový vozík..

6. Štandardizácia pracovných postupov. 

Pracovné inštrukcie nie sú pre audítorov ani pre vedúcich kvality, ale sú pre Vašich ľudí. Neučte ľudí čítať. Snažte sa ich inštruovať, napríklad obrázkami, svetelnými alebo zvukovými efektami! Vedeli by ste si predstaviť, že pilot formuly 1 bude čítať manuál na obsluhu volantu? Vaši zamestnanci sú pretekári F1 a Vy od nich očakávate bezchybný výkon. Pomôžte im štandardným spracovaním Vašej dokumentácie a vizualizáciou.

7. Simulácie, školenia hrou. 

Existujú aj iné formy školenia ako ich poznáte. Monopoly, Stávky a dostihy, Človeče nehnevaj sa, LEGO... Nasimulovanie rôznych situácií v hre nič nestojí a pomôže účastníkom lepšie pochopiť kľúčové problémy a pomôže Vám navrhnúť ako sa s nimi vysporiadať.

Na choroby sú lieky, na problémy existujú riešenia a na zvýšenie efektivity Vašej spoločnosti je tu Produktívne.sk